Blog o zarabianiu w internecie

Poczytaj nasze porady o tym, jak można łatwo zacząć zarabiać w internecie nie mając pieniędzy, a dysponując jedynie wolnym czasem.

Ile kosztuje własna strona internetowa lub blog?

Własna strona internetowa


W poprzednim artykule pisaliśmy o tym jak można zarabiać w internecie nie posiadając właściwie nic poza dostępem do internetu i wolnym czasem. Szansą na dużo większe zarobki jest posiadanie własnej strony internetowej np. bloga. Tutaj zarobki mogą już bowiem iść w tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie.

Tworzenie bloga - koszty
Z podsiadaniem własnej strony internetowej wiążą się jednak koszy, z którymi praktycznie nie mieliśmy do czynienia w przypadku zarabiania w internecie opisanym w pierwszym artykule (no może poza kosztami prądu, opłat za internet oraz czasu jaki musimy poświęcić np. na klikanie w reklamy czy wypełnianie ankiet). W przypadku posiadania własnej strony internetowej dojdą dodatkowe koszty, ale o tym poniżej.

Przede wszystkim taki serwis internetowy czy blog trzeba stworzyć. Jeśli jesteś programistą to pewnie nie będzie z tym większych problemów i możesz to zrobić samemu (tutaj kosztem będzie Twój czas poświęcony na stworzenie strony internetowej, który mógłbyś wykorzystać na zarobienie pieniędzy np. napisanie oprogramowania dla kogoś innego). Istnieją strony, które reklamują się, że można stworzyć własną stronę internetową korzystając z ich wbudowanych narzędzi czyli tzw. kreatorów stron internetowych. Na pewno można za ich pomocą stworzyć prostą stronę internetową czyli tak zwaną wizytówkę Twojej firmy. Tyle, że wizytówka Twojej firmy ma zadania głównie informacyjne (pokazać czym się zajmujesz, gdzie jest siedziba Twoje firmy itp.), a tym samym ma służyć innym celom biznesowym (ma kierować potencjalnych klientów do Twojej firmy, aby sprzedać im usługi, które świadczysz lub produkty, którymi handlujesz lub wytwarzasz). W takim wypadku nie ma więc mowy o zarabianiu na stronie internetowej.

Oczywiście istnieją też platformy pozwalające założyć własny blog w internecie korzystając z ich oprogramowania. Niestety to rozwiązanie też nie jest idealne, bo nie będziesz w pełni kontrolować tego co się z Twoim blogiem dzieje i na czym będziesz zarabiać. Dlatego według nas jeśli chcesz się zarabianiem na swojej stronie internetowej lub blogu zająć na poważnie, to powinieneś w 100% mieć nad tym pełną kontrolę. To Ty powinieneś decydować gdzie, ile oraz jakie reklamy będą emitowane, jak ma Twoja strona wyglądać, pod jaką domeną ma istnieć itp.

Wracając zatem do wątku tworzenia własnej strony. Jeśli nie jesteś programistą i nie będziesz korzystać z żadnych narzędzi płatnych lub darmowych do tworzenia strony internetowej, będziesz musiał skorzystać z usług programisty lub agencji interaktywnej, która Ci taką stronę stworzy. Koszt stworzenia od podstaw strony internetowej (np. bloga) zaczyna się od tysiąca złotych wzwyż. Koszt zależy przede wszystkim od wielkości Twojej strony internetowej, a właściwie ilości jej podstron, które trzeba zaprojektować, a następnie stworzyć do nich kod strony. Pamiętaj, że w procesie projektowania strony bierze nie tylko udział programista (chociaż czasami zdarza się, że łączy on wiele funkcji w jednym projekcie). Aby stworzyć porządną stronę internetową najczęściej trzeba zaangażować grafika, który zaprojektuje układ strony (tzw. layout), osobę, która „potnie” stronę do html (tzw. front-ednowiec czyli front-developer) oraz osobę, która napisze kod strony (tzw. backednowiec). Jeśli budżet na to pozwala często korzysta się również z usług UX Designera czyli osoby, która zadba o to, aby strona internetowa wzbudzała pozytywne emocje o użytkowników korzystających ze strony internetowej. Przy dużych projektach często musi być zaangażowany Project Manager czyli osoba, która z jednej strony kontroluje i zarządza pracą zespołu projektowego, a z drugiej kontaktuje się z klientem i ustala z nim pewne aspekty związane z powstającą stroną internetową, a następnie te ustalenia przekazuje zespołowi projektowemu. Jak zatem widać powstanie dużego serwisu internetowego często może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Pamiętaj, że nie zawsze regułą jest, że czym więcej będzie kosztować stworzenie Twojej strony internetowej tym będzie ona lepsza. Często ilość zaangażowanych osób w powstawanie strony internetowej nie ma znaczenia dla jej jakości. Pojedyncza osoba, która tworzy strony „po godzinach” jest w stanie zrobić nawet lepszą stronę niż duża agencja interaktywna, chociaż zdarza się to rzadko.

Na szczęście stworzenie nowej strony internetowej/bloga jest kosztem jednorazowym (no chyba, że będziesz rozwijać stronę, dodawać nowe moduły, zmieniać layout, grafikę itp.) Wśród kosztów stałych prowadzenia strony internetowej można wymienić jeszcze:
-koszt domeny internetowej (od 50 do 200 zł za rok)
-serwer - najtańsze serwery tzw. serwery wirtualne, gdzie jeden serwer jest dzielony nawet na kilkuset użytkowników może kosztować kilkanaście złotych miesięcznie. Z drugiej strony są serwery dedykowane czyli maszyny przeznaczone tylko i wyłącznie na Twoje potrzeby (masz wtedy pewność, że Twoja strona będzie zawsze działać szybko nawet przy dużym ruchu czyli dużej liczbie odwiedzających). Koszty takich serwerów zaczynają się mniej więcej od 250 zł miesięcznie, chociaż najczęściej trzeba się liczyć z wydatkiem 500-1000 zł miesięcznie.

I to są właściwie wszystkie koszty prowadzenie własnej strony internetowej. Oczywiście jeśli będziesz zatrudniać ludzi do pisania artykułów na stronę, kupować grafiki oraz zdjęcia oraz inwestować w promocję strony w internecie to musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami.

W następnym artykule napiszemy o tym, w jaki sposób można zarabiać na swojej stronie internetowej.